Flat Yarn Making Machine (BSJ105/1200-280)
Post Date :2007-02-01
Expire Date :2006-12-23
View Basket
BSJ105/1200-280
Detailed Trade Lead Description
Product Name: Plastic Tape Stretching Line
Model Number: BSJ105/1200-280
Place Of Origin: China
Brand Name: TianDi
Output Of Flat Film(net): 1300-1800kg
Suitable Materials: PP/HDPE
Max. Extrusion Output: 280Kg/h
L/D Ratio Of Screw: 33: 1
Rotational Velocity Of Screw: 20-120r/min
Width Of Die Lip: 1200mm
Filter Form: Automatic Belt Filter
Stretching Form: Up And Down Double Face Hot Oven
SSJ-280 Winder: Magnetic Single-spindle Winder With Constant Tension
Quantity Of Equipped Spindles: 200 Pindles
Max, Linear Speed: 280m/min
Density Scope Of Flat Film: 60-220tex
Total Power: 320kw
Measurement(L×W×H): 40m×5m×3. 6m
Total Weight: 26T
Standards Of Flat Film (Width Of Film: 2. 5mm, Thickness Of Film: More Than 0. 05mm.