Needle Detector Machine ZD-630AX-1200
Post Date :2007-07-24
Expire Date :2008-06-04
View Basket
Detailed Trade Lead Description
ZD-630AX-1200
【FEATURES】
1.ABS-plastic shell.
2.LED control panel gives you a convenient operation environment.
3.Monitor of detecting sensitivity helps to adjust sensitivity.
4.The conveyor belt is made from nonpoisonous material.
5.Real time level display.
6.Designed for universal AC power supply (full range).
【PURPOSE】
◆ Designed for bed sheet,cloth and down-filled coat use.
【SPECIFICATIONS】
▲ Model: ZD-630AX-1200(100mm)
▲ Detection method: Magnetic induction
▲ Detection sensitivity: 1.0mm steel to samll scissors
▲ Detection adjustment: 10step
▲ Detection width: 1200mm
▲ Alarm method: Buzzer、Lamp
▲ Belt speed: 32m/min(50HZ)、40m/min(60HZ)
▲ Power source: AC100-240V 50-60HZ
▲ Rated output: Appr160W
▲ Dimension: 1650mm(L)*1450mm(W)*900mm(H)
▲ Weight: Appr300Kg
【SERIES】
height Detection Sensibility Remart
100mm 1.0mm steel to small scissors Standard type
120mm 1.2mm steel to small scissors Option at Factory
150mm 1.5mm steel to small scissors Option at Factory
200mm 2.0mm steel to small scissors Option at Factory